O nakitu
Za izdelavo dragocenega nakita se že tisočletja uporabljajo plemenite kovine, kot so Zlato, Srebro in Platina ter v zadnjem času tudi Rodij in Paladij. PLEMENITE se imenujejo te kovine zaradi svojih posebnih lastnosti, da na zraku ne oksidirajo, se dajo zloščiti do izredno visokega sijaja in se ne raztapljajo v večini znanih kislin. Zaradi teh edinstvenih lastnosti tudi ohranjajo svojo vrednost in se lahko uporabljajo v monetarne namene. Zato je v večini držav promet s plemenitimi kovinami tudi zakonsko reguliran.
V Sloveniji je promet z izdelki iz plemenitih kovin reguliran z Zakonom o izdelkih iz plemenitih kovin. Izdelki smejo v promet samo, če ustrezajo predpisanim tehničnim zahtevam in če so preizkušeni in označeni v skladu s tem zakonom.
Čiste plemenite kovine so za izdelavo nakita premehke. Da pridobijo primerne trdnostne - mehanske lastnosti in barvo se zato mešajo z drugimi kovinami v zlitine plemenitih kovin. Masni delež plemenite kovine v skupni masi določene zlitine imenujemo ČISTINA zlitine.
V svetu sta v veljavi dva načina označevanja čistin - v karatih (Anglija, Amerika, Kanada...) in v tisočinkah (Evropa, SLO...). Tako ima na primer pri nas najpogostejša 14 Karatna zlitina Zlata Au 585 v 1000g zlitine 585g čistega Zlata. Pri oznakah s Karati ima na primer čisto Zlato 24 Karatov = 100%, 18 Karatno Zlato = 75%, 14 Karatno Zlato = 58,3% čistega Zlata v zlitini itd.